Haber

Bakan Kirişci: “Tüm Paydaşlarımızla ‘Su Verimliliği Kampanyası’ Başlattık”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şu anda Türkiye’de kuraklık ve su kaynakları açısından büyük bir sorun olmadığını ancak gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirterek, “Su Verimliliği Seferberliği başlattık. Çekeceğiz.” Canlılar için hayati önem taşıyan suya dikkat edin” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana’da bir otelde düzenlenen “Tarımın Yeni Yüzyılı Üretime Gönül Ver” ödül törenine katıldı. Programda konuşan Bakan Kirişci, İsveç’in Kuran-ı Kerim yakma izni vermesinin hem ikiyüzlülük hem de nefret suçu olduğunu, saygısızlığı kınadıklarını söyledi. Tarımın stratejik bir kısım, beslenmenin ise milli güvenlik sorunu olduğuna dikkat çeken Kirişci, tarım stratejileri hakkında bilgi vererek, “2022 yılı itibari ile tarım dairesine ve üreticilere 40,4 milyar lira kaynak sağladık. Bu tabanlar sadece maddi. arpa, buğday ve sıfır faizli kredi katkılarını içermemektedir.2002 yılında 98 bin ton olan bitkisel üretimin yılsonu varsayımlarına göre tüm zamanların rekoru olan 128,6 milyon tona çıkması beklenmektedir.28,8 11 ayda milyar dolar ihraç edildi.Bunun 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor.Türkiye ithalatçı değil ihracatçı bir ülke.91 milyar “1 dolarlık dış ticaret fazlamız var” dedi.

“Faizsiz kredi büyüklüğünü 200 bin TL’ye çıkardık”

Çiftçilere sağlanan yeni hizmetleri anlatan Bakan Kirişci, “1 milyon 152 bin çiftçiye ödenecek olan 8,6 milyar TL’lik mazot ve gübre katkımızı bu yıl Mart ayında çiftçimizin prestijiyle yapmaya başladık. Kasım 2022. Mazot ve gübre destekleri, bundan sonra her yıl bu takvimde “Çiftçilerimizin takviyeye en çok ihtiyaç duyduğu ekim döneminde aynı şekilde kullanılacaktır. Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kullandırdığı faizsiz kredi tutarını 100 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkardık” dedi.

TarımCebmde mobil uygulama

Tarım sektöründe dijital alanda adımlar atıldığının altını çizen Bakan Kirişci, “TarımCebimin taşınabilir uygulamasını 1 Ocak itibarıyla siz değerli çiftçilerimizin hizmetine sunduk. Gelecek Tarımda Tarım Cebimde’ üretim planlamasının en değerli araçlarından biri olacak.Ayrıca bu uygulama “Sadece çiftçilerin değil, tüm vatandaşların kullanması gereken bir uygulama. Örneğin kurbanlık koyun alacak bir vatandaş, hayvanın küpe numarasını girerek hayvanın sağlık durumu, geçmişi ve aşıları hakkında bilgi alabilecek.”

“Karataş Tarımsal Sera OSB tamamlandığında Türkiye’nin en büyük sera kümesi olacak”

Bakan Kirişci, Avrupa’nın ilk ve tek su ürünleri OSB’si olacak Adana Karataş Su Ürünleri TDİOSB ile Karataş Tarıma Dayalı Sera OSB’nin 2023 yatırım programına alındığını belirterek, “Adana Su İşleri TDİOSB faaliyete geçtiğinde 60 bin tonluk ek üretim sağlayacak ‘ın bu alandaki üretimi yüzde 12,7 artacak.2,2 milyar bedelle yatırımla 3 bin kişiye istihdam sağlayacak proje ile bölgenin elektrik ihtiyacı karşılanacak sahada planlanan güneş enerjisinden.Sertleşen alanı ve genişleme alanı ile 4 bin dekara ulaşacak.Karataş Tarımsal Sera OSB tamamlandığında Türkiye’nin en büyük sera kümesi olacak.

‘Su Verimliliği Kampanyası’ başlattık

Bakan Kirişci, Türkiye’nin bugün su fakiri bir ülke olmasa da önümüzdeki yıllarda su kaynaklarının azalacağı gerçeğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Kirişci, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda Akdeniz Havzası’ndaki diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de su kaynaklarının azalacağını belirterek, bu azalmanın bir yüzyıl içinde tahminlerin aksine yüzde 25 civarında olacağını belirtti. Bakan Vahit Kirişci, “Su İdaresi Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla ‘Su Verimliliği Kampanyası’ başlattık. Bu kapsamda en önemli su kaynağı olan suya dikkat çekeceğiz. tüm canlılar için hayati önem taşıyan, ‘Suda Sıfır Atık’ temasıyla ülke genelinde düzenlenecek etkinliklerle.” dedi.

Programın sonunda Türkiye’de katma değeri yüksek üretim yapan çiftçilere, ilgili sektörlerde başarılı girişimcilere, şirket ve kurumlara Bakanlığın destekleri değerlendirilerek ‘Üretime Gönül Verenler’ ödülleri dağıtıldı. . – ADANA

ezine-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu