Teknoloji

Bilim adamları 8 gizemli radyo sinyali tespit etti

Uzak galaksilerde yıldızlar nasıl oluşur? Gökbilimciler uzun zamandır bu soruyu yakındaki galaksilerin yaydığı radyo sinyallerini tespit ederek cevaplamaya çalışıyorlar.

Bununla birlikte, bir galaksi Dünya’dan uzaklaştıkça bu sinyaller zayıflar ve mevcut radyo teleskoplarının almasını zorlaştırır.

Kanadalı araştırmacılar, uzaylıların aranmasını kolaylaştıracağını umdukları yeni bir yapay zeka algoritması geliştirerek 8 gizemli radyo sinyali keşfetti.

Yıldız kümesinden alınan sinyal

Araştırmacılar, tespit edilen 8 yeni sinyalin, 30 ila 90 ışıkyılı uzaklıktaki 820 yıldız grubunun beşinden gelmiş olabileceğini söyledi.

Sinyallerin dünya dışı olduğu kanıtlanmadı ancak araştırmacılar geliştirdikleri teknolojinin birçok bilimsel çalışmaya kapı aralayacağını duyurdu.

Kanada’daki Toronto Üniversitesi’nde öğrenci olan Peter Ma, bu belirsiz sinyallerin önceki çalışmalarda gözden kaçtığını söyledi.

Ma, bunun nedenlerinden birinin “gözlemlerin çoğunda çok fazla müdahale” olduğunu kaydetti. “Uzaydaki heyecan verici radyo sinyallerini Dünya’dan gelen ilginç olmayan radyo sinyallerinden ayırmamız gerekiyordu.”dedi.

egilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu