Haber

Putin’in gizli planı deşifre oldu: 2030’a kadar Beyaz Rusya’yı ilhak edip Rusya Federasyonu’na katılmayı hedefliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün başkent Moskova’da milletvekilleri ve askerlere hitaben bir konuşma yaptı. Putin, Ukrayna’yı işgal girişimine atıfta bulunarak, “Donbass sorununu çözmek için her yolu denedik ama Batı başka bir senaryoya hazırdı” dedi. Ukrayna’nın savaştan önce silah anlaşmaları için Batı ile temas kurduğunu iddia eden Putin, Rusya’nın çıkarlarını ve konumunu korumaya devam edeceğini söyledi.

“SAVAŞ ALANINDA RUSYA’YI YENMEK İMKANSIZ”

Putin, “ABD tek taraflı olarak anlaşmalardan çekildi. Savaşı onlar başlattı ve biz zorla durdurmak zorunda kaldık” dedi. “Ukrayna’daki gidişattan Batılı seçkinler sorumludur” diyen Putin, “Rusya’yı savaş alanında yenmek imkansız. Ukrayna ne kadar uzun menzilli füze sistemlerine sahip olursa, tehdidi o kadar ileriye götüreceğiz” dedi. Putin, ABD’nin ortasında Rusya ile imzalanan ve kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerinin feshedilmesini içeren New START anlaşmasını askıya aldıklarını açıkladı.

ATEŞ SARMAT

Amerikan CNN International, ABD lideri Biden’ın Kiev’i ziyaret ettiği sırada Rusya’nın füze düğmesine bastığını ancak başarısız bir test gerçekleştirdiğini duyurdu. Putin’in beş yıl önce duyurduğu Sarmat adlı kıtalararası balistik füze, Joe Biden’ın Kiev’de bulunduğu sırada ateşlendi. CNN’e bilgi veren kaynaklar, Moskova’nın başarısız füze testi hakkında Washington’u önceden bilgilendirdiğini söyledi. ABD, Batılı ülkelerin ‘Şeytan’ dediği 18 bin kilometre menzilli Sarmat’ın denenmesini tırmanma olarak görmedi. CNN, Putin’in ulusa hitaben yaptığı konuşmada başarısız füze denemesinden bahsetmediğini de sözlerine ekledi. Kısa süre içinde Rus ordusunun envanterine girmesi beklenen Sarmat füzesi, nükleer başlık taşıyabiliyor ve Kuzey ve Güney kutuplarını geçerek hedefe ulaşabiliyor.

BEYAZ RUSYA PLANI

Öte yandan Rusya’nın Beyaz Rusya planlarının da sızdırıldığı iddia ediliyor. Sızan cumhurbaşkanlığı belgelerinde Moskova’nın 2030 yılına kadar Beyaz Rusya’yı Rusya Federasyonu’na katmayı planladığı ileri sürüldü. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2018’de kurduğu bir hükümet birimi olan Rusya Cumhurbaşkanlığı Sınır Ötesi İşbirliği Başkanlığı tarafından hazırlanan belgeler ele geçirildi. “Yahoo! News” ve Alman “Sueddeutsche Zeitung” gazetesi tarafından kapatılan belgenin adı “Rusya Federasyonu” olarak belirlendi. Belarus’ta Stratejik Hedefler. Belgeler, Belarus’u ilhak etmek ve “tarihi Rusya’nın bir parçasını restore etmek” için kısa, orta ve uzun vadeli olmak üzere üç olası yaklaşımı özetledi.

LUKASENKO’DAN 150 BİN KİŞİLİK ORDU KURMA TALİMATLARI

Orta vadeli planda Belarus’un 2025’te resmen Rusya’nın bir parçası olması öngörülürken, uzun vadeli planda 2023’e kadar 7 yıllık bir zaman çizelgesi veriliyor. Öte yandan Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun Rusya’nın kurulması talimatını verdiği öğrenildi. 100 ila 150 bin gönüllü arasında kara ordusu var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu