Haber

Sözleşmeli çalışanlara kadro teklifi: Bazı pozisyonlarda maaşlar düşecek

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda müzakereleri başlayan sözleşmeli işçinin takıma naklini öngören kanun teklifine AK Parti tarafından hazırlanan etki analizine göre, sözleşmeli işçinin maaşında indirim yapılacak. bazı takımlara transfer oldu. Analizde, “Sözleşmeli bilişim personeli, mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personel ve özel mevzuata göre çalışan sözleşmeli personel kadrolu olmaları halinde sözleşmeli ücretleri düşecektir. Bu kadroya ilişkin bilgilerin bütçeye ek bir yük getirmeyeceği değerlendirilmektedir. Teklifin halka toplam maliyeti 342 milyon 718 bin 874 TL olacak.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda AK Parti, MHP ve BBP’nin sunduğu Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülüyor. 9 maddelik teklifte takıma 458 bin 615 sözleşmeli memurun transferi öngörülüyor.

Teklifin müzakereleri, görgü kurallarının tartışılmasıyla başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, “Artık seçim dönemine girdik, bu dönemde önemli yasalar geliyor” dedi. Teklifle ilgili bir etki analizinin kendilerine sunulmadığını ve teklifin maliyetine ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmadığını kaydeden Kuşoğlu, “Burada belirtilenler dışında birçok kurumdan da çok talep var. En azından ne olduğunu değerlendirmek için acele etmeyelim. Bu konuları değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

‘ÇAY GETİREN PERSONELE BİLE 7-8 AYRI MAAŞ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’in çıkardığı yasalarla 5 yıldır yapısal reform yapmadığına dikkat çekerek, “Bu sürenin sonunda palyatif önerileri içeren bir yasa tasarısı ile karşı karşıyayız. Kamuda ciddi sıkıntılar var. Kamu sektöründe işçi reformuna ihtiyaç vardır. İşçileri reforme etmemiz gerekiyor. Bu Meclis’te bize çay getiren arkadaşlara sorun, 7-8 farklı statü bulacaksınız. 7-8 maaş bulursun. Bunları işçi reformlarına dönüştürmemiz gerekiyor” dedi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, yapılan teklifle kamuoyundaki tüm mağduriyetlerin giderilmediğine dikkat çekerek teklifte bulundu: “Yapacaksak gerçekten dürüst bir şey yapalım. Biraz ortaya çıksın.” geç.

‘REFORMA GİTMEK GEREKENLER, ŞİDDETLE BOZULDU’

Teklifle ilgili müzakerelerde CHP’li Kuşoğlu, kamu emekçi rejiminde reform yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Reform yapılması gereken bir sistem var. Çok değerli bir sistem. Devleti devlet, bürokrasiyi bürokrasi yapan ve işleten bir sistemdir. Ancak ne yazık ki ıslah edilmesi gereken bu sistem daha da kötüye gitmiş ve bu günlere gelmiştir. Bugün maalesef seçim öncesi bir düzenleme yapamayacağız, sıkıntılar devam edecek. Devletin işleyişi ile ilgili bu kadar sıkıntı ve sorun varken bunları görünce devlet kurum ve mevzuat bazında ve birey bazında düşünceli davrandıkça daha çok zarar gören bir yapıya dönüşecektir.”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, “Bu ülkede çalışan büyük gruplar kadroya bile girebiliyor mu, güvenli çalışma kural mı oluyor? Yoksa tam tersine, milyonlarca insanın hoşnutsuzluğundan mı, artık yeter dediği için, seçimden mi, zaruretten mi rıza üreten bu yasa? Olumlu yanlarını görüyor ve size günaydın diyoruz.”

77 MİLYON LİRA

AK Parti, teklife ilişkin etki analizini milletvekillerine sundu. Etki analizine göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nda vekil olarak görev yapan 1710 imam, vaiz, müezzin ve kayyum bulunmaktadır. Yapılan incelemede, vekil olarak görev yapanların 8 bin 486 lira, ekip halinde çalışanların 12 bin 250 lira maaş aldığı belirtilirken, yıllık maliyetinin ise kamuya bunların alımı sonucu 77 milyon 237 bin 280 lira olacaktı.

Yönetmelik ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşlarında, bazı kanun ve kararnamelerde ve mahalli idarelerde sözleşmeli işçi çalıştırılmaktadır. Bu personelin memur takımlarına atanması ve 4 yıldan az görev yapmış olanların bu süreyi tamamladıktan sonra kurum içinde veya kurum ortasında nakil yapılabilecekleri düzenlenmiştir. Bu işçinin mazeret devir süresinin 1 yıldan 4 yıla çıkarılması muhalefet tarafından eleştirildi. Bu Yönetmelik ile 4 üncü maddenin (B) bölümü kapsamında çalışan 413 bin 671 kişi, mahalli idarelerde çalışan 36 bin 346 kişi, aile hekimliğinde çalışan aile sağlığı personeli olarak çalışan 3 bin 542 kişi, sulama birliklerinde çalışan 32 kişi, toplam 453 bin 620 kişi. kişi takıma gider.

‘KADROYA GELDİĞİMDE AZALACAĞIZ’

Etki analizinde sözleşmeli bilişim personeli, mahalli idarelerde çalışan sözleşmeli personel ve kurumların özel mevzuatına göre istihdam edilen sözleşmeli personelin kadrolu hale gelmeleri halinde ücretlerinde azalma olacaktır. Bu personelin kadroya devrinin bütçeye ek bir yük getirmeyeceği düşünülmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görevli bir solist ve sanatçı ile sahne ve sahne arkasında ihtiyaç sahiplerine tahsis edilen 2 bin 495 işçi, takıma da atandı. Analize göre bu işçiyi takıma almanın yıllık maliyeti net 243 milyon 331 bin 302 lira olacak.

Ebe ve hemşireler de Sağlık Bakanlığı’nda açık vekil olarak ekibe katılacak. Bu statüde çalışan sayısı 790 kişidir. Takıma katılmanın yıllık maliyeti 22 milyon 150 bin 292 lirayı bulacak.

Teklifin toplam bedeli 342 milyon 718 bin 874 TL olacak. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu