Haber

AVUKATLARIN İSİMLERİ KULLANARAK DOLANDIRILARA KARŞI ÇÖZÜM KURULU KURULDU

İSTANBUL Barosu Başkanı Filiz Saraç, avukatların ad, soyad ve sicil numarası kullanılarak yapılan dolandırıcılık ihbarları üzerine inceleme kurulu oluşturduklarını açıkladı. Yapılan raporlara göre 2014 yılından bu yana yüzlerce avukatın mağduriyet yaşadığını ifade eden Saraç, “Yaşanan mağduriyetlerin önüne geçebilmek için tarafımızca bu tür dosyaların bulunduğu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmeler yapılmıştır. baro başkanlığı ve yönetim kurulu üyemiz ile daha etkin soruşturma yapılması konuları görüşüldü. Baromuzun bu konudaki süreci görüşülmüştür. Kendisi takip etmeye kararlıdır.”

Baro Başkanı Filiz Saraç ve avukatlardan oluşan analiz kurulu üyeleri, İstanbul Barosu’nun Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan genel merkezinde basın açıklaması yaptı. Filiz Saraç, “Baromuza kayıtlı avukatlarımızın ad, soyad ve sicil numaraları kullanılarak vatandaşları dolandırmak veya dolandırmaya teşebbüs eden meslektaşlarımız tarafından İstanbul Barosu Başkanlığına çok sayıda ihbar ve ihbarda bulunulmaktadır. . Mesleki onurları saldırıya uğradı” dedi.

YÜZLERCE AVUKAT MAĞDUR OLDU

Avukatların yaptığı tebligatlara göre 2014 yılından bu yana yüzlerce avukatın mağdur edildiğini söyleyen Saraç, daha çok genç avukatların isimlerinin kullanıldığının tespit edildiğini ve mağdur avukatlardan tüm güncel belge bilgilerinin alınarak sürecin takip edildiğini söyledi. Filiz Saraç, “Baro Yönetim Kurulumuz göreve geldiği günden itibaren bu konuyu önemsedi, çalışmalar yaptı ve ‘çözüm kurulu’ oluşturuldu. Tahlil Komisyonu görevini yapmaya devam ediyor. Üyemiz tarafından görüşmeler gerçekleştirildi. Yönetim kurulunun daha aktif soruşturma yürütmesi konuları görüşüldü.Baromuz bu konuda sürecin takipçisi olmaya kararlıdır.Vatandaşımızın ve meslektaşlarımızın alın terine göz diken, meslektaşlarımızın onurunu zedeleyenleri uyarıyoruz; İstanbul Baro, sizinle birlikte sonuna kadar çaba göstermeye kararlıdır.”

MAĞDUR AVUKATI: SORUŞTURMA DOSYASINI AÇTIK

Yaralı avukatlardan Aslıhan Arslantaş, “İstanbul Barosu’nda genç bir avukatım. Adım ve avukat sicilim kullanılarak vatandaşlarımız mağdur edilmiştir. Bana ulaşan mağdur vatandaşlar sürekli olarak telefonla aranmıştır. Ben de çok yüksek meblağlarda dolandırıldıklarını öne sürerek bu konuyu İstanbul’da da görüştüm.” Baro yönetimi ile paylaştım. Savcılıkla birlikte soruşturma dosyası açtık. Bunun takibi şu anda İstanbul Barosu tarafından yapılıyor. İnşallah güzel sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz. Aktif bir soruşturma ile bu dolandırıcıların hukuk önünde yargılanmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

kilimli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu