Haber

NASA’nın ‘FINDER’ cihazı Türkiye’de kullanıldı: Kalp atışından enkaz tespit edebiliyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), enkaz altındaki insanları bulmak için geliştirdiği ‘FINDER’ teknolojisinin Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’de de kullanıldığını duyurdu. NASA, Florida merkezli güvenlik teknolojisi şirketi SpecOps’un bu teknolojiden yararlanan cihazları Türkiye’ye gönderdiğini duyurdu.

‘Finding Individuals for Disaster Emergency Response’ olarak adlandırılan ve kısaca ‘FINDER’ olarak bilinen cihaz, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı tarafından ABD İç Güvenlik Bakanlığı iş birliğiyle geliştirildi. Ardından bu teknolojiyi ticari amaçla kullanmak isteyen SpacOps firmasına üretim lisansı verildi. NASA Başkanı Bill Nelson, Twitter hesabında “Felaket zamanlarında teknoloji hayat kurtarabilir” dedi. Nelson, ‘FINDER’ teknolojisinin kurtarıcılara enkaz altındaki insanları tespit etmek için ‘paha biçilmez bir araç’ sağladığını söyledi.

‘FINDER’ teknolojisi, kalp atışı veya nefes alma sonucunda meydana gelen çok küçük vücut hareketlerini algılamak için mikrodalga radarı kullanır. Cihaz ilk olarak 2015 yılında Nepal depreminden sonra arama kurtarma operasyonlarında kullanıldı.

NASA, UYDU GÖRÜNTÜLERİNİ DE PAYLAŞTI

10 Şubat’ta NASA, deprem bölgesindeki yetkililere yardımcı olabileceğini belirttiği uydu görüntüleri ve verilerini paylaştı. NASA, bu manzaraların ve bilgilerin, bu doğal olayları modelleme ve varsayımda bulunma yeteneğini de artırabileceğini belirtti.

NASA’da misyoner jeofizikçi olan ve görüşleri NASA’nın konuyla ilgili bilgi notunda yer alan Eric Fielding, “Bunlar, uzun bir fay segmenti dizisi boyunca meydana gelen çok büyük ölçekli ve güçlü depremlerdi. insanların yaşadığı birçok şehir ve kasaba… “Kırığın uzunluğu ve şiddeti, 1906’da San Francisco’yu yerle bir eden kopuşa benziyordu.” (DW Turkish)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu